+36 70 322 06 68

  • fooldal1.jpg
  • fooldal2.jpg
  • fooldal3.jpg
  • fooldal4.jpg
  • fooldal5.jpg
Akciók, legnépszerűbb termékeink és újdonságaink
Blog
Mi az a nyers méz, és az miért jó neked?

Mi az a nyers méz, és az miért jó neked?

A nyers méz feldolgozatlan, természetes méz, olyan, mint a kaptárban. A bolti mézek folyékonyak, ami a vásárló szemének jobban tetszik, de ez minden méznél csak átmeneti állapot, előbb utóbb mindegyik bekristályosodik.

Mire jó a virágpor és mire figyeljünk?

Mire jó a virágpor és mire figyeljünk?

  A virágpor fogyasztás előnyös tulajdonságai a következők:   javítja a sportolók teljesítményét fokozza az immunrendszer működését csökkenti a PMS tüneteit csökkenti a szívbetegség kialakulásának kockázati tényezőit fokozza a máj működését

Ehetnek a vegánok mézet? 2.0

Ehetnek a vegánok mézet? 2.0

Hát persze! Kaptam néhány visszajelzést vegánoktól, amiben elmondják, hogy számukra a méz miért nem fogyasztható. Az állatok kizsákmányolása, és a velük szemben elkövetett kegyetlenségek elutasítása tiszteletre méltó és nagyszerű gondolat. De sajnos rovar szinten nem igazán működik. Ahhoz, hogy gabona, kukorica, szója, zöldség, gyümölcs kerüljön az asztalra, rengeteg rovart kell...

gyors szállítás, 24 órán belül küldjük

ingyenes szállítás 25 ezer Ft + rendeléseknél

törzsvásárlói kedvezmény

Nem. De hogy miért nem, az lehet, hogy merő félreértés. A napokban hallgattam a Civil Rádión Kakuk Bálint vegán bloggerrel egy beszélgetést, ahol ez szóba került. A méhtartással és a mézzel kapcsolatban rengeteg dolgot osztott meg a hallgatókkal, aminek köze sincs a valósághoz. Ezt gondolom a témában való tájékozatlanságának köszönheti. Hogy mik ezek, a fals információk, előbb egy kis veganizmusmeghatározás, és utána a ködoszlatás.

Ezt a wikipédiából kell ideszúrnom: „A veganizmus egy olyan filozófiai és életmódbeli irányzat, amely arra törekszik – amennyire lehetséges és praktikus –, hogy kizárja az állatok kizsákmányolásának, kihasználásának minden formáját illetve a velük szemben elkövetett kegyetlenségeket étkezési, ruházkodási vagy más célokból, továbbá támogatja az állatok kihasználásától mentes életforma és alternatívák növekedését, népszerűsíti az emberekre, az állatokra és a környezetre gyakorolt pozitív hatásait. Étkezési szempontból pedig kizárja az összes részben vagy teljesen állati eredetű alapanyagot.

A vegán blogger első sületlensége az volt, ahogy a méz létrejön. Szerinte a méhek megeszik a virágport, hazarepülnek, majd a gyomrukból kihányják és ez a méz. A méznek nincs köze a virágporhoz, nektárból készül, a virágport a méhek csak a hátsó lábuk kosárkájában képesek gyűjteni. A kihányós elméletet máshol is hallottam, ami azért nem stimmel, mert a nektárt a méhek mézhólyagban viszik a kaptárba. Igazából nincs is gyomruk, emésztőbelük van, ami a mézhólyag mögött helyezkedik el. Egy zárószerkezet különíti el a kettőt egymástól, ami megakadályozza, hogy az emésztőrendszerből bármi kijusson.

A második sületlenség szerint a méheknek sérülést vagy szenvedést okoz a tartásuk és a mézelvétel. A méhecske sok szempontból bonyolult és csodálatraméltó élőlény, de nagyon egyszerű ösztönök irányítják. Nincsennek érzései, véleménye, panaszai. Azért jön a világra, hogy agyon dolgozza magát, ez a biológiai kódja, mert ez tartja fent a családot. Egy méhecske élete önmagában vajmi keveset számít, akár ezrével áldozzák fel magukat a család túléléséért. Ha nem így lenne, rég kipusztultak volna. A méhtartásról tudni kell, hogy a romló környezeti hatások mellett a méhészek úgy vigyáznak a méheikre, mint a kincsre. Etetik, itatják, gyógyítják őket, erős állapotban próbálják tartani a családot. Rendszeresen elveszik a mézet, de annyit, amivel nem élik fel a család jövőjét, és valóban elpusztulnak méhek kaptárnyitáskor, vagy pergetéskor, de egy méhcsalád nem ettől sérül.

A harmadik sületlenség, hogy tartalmát tekintve a méz, inkább állati, mint növényi élelmiszer. A méz 20 % víz, 80 % cukor. A cukor a mézharmat kivételével növényi eredetű. Kevés vitamin, és nagyon kevés állati eredetű enzim található benne, amit a méhek a sokféle cukor átalakítására adnak hozzá.

A méz fogyasztásának elutasítása egy vegán részéről szerintem azért is nagyon öncélú, és értelmetlen, mert az általuk fogyasztott növények döntő részét is méhészek által tartott háziméhek porozták be.