Egy jó fotót készíteni a pöszörlégyről komoly kihívás, mert a pöszörlégy nem száll le a virágra, ehelyett kolibriként ide-oda lebeg fölötte, és hosszú szívókájával szürcsöli a nektárt. Az ilyen közeli fotózásnál egy milliméter eltérés a fókuszponttól is életlen képet eredményez, ezért egy éles pöszörlégyfotóra nagyjából nyolcvan életlen jut.


földi poszméh
Az európai poszméhek társasan élnek, egy éves családokban, amelyhez erősen kötődnek. Ősszel, a fiatal, megtermékenyített nőstények kivételével mind elpusztulnak, mert a házi méhhel ellentétben, nem halmoznak fel téli élelemkészletet. Az áttelelő nőstények tavasszal egy-egy alapsejtből kezdik a család felépítését, az első nemzedék aztán segít az építésben, míg el nem érik a legfeljebb kétszáz sejtből álló fészket. A poszméhek virágporgyűjtő tulajdonságuk miatt, rendkívül fontos beporzó rovarok. A gyümölcsfák virágait hűvös időben is látogatják. Szeretnek a házak gerendái közé, cserepek, téglák hézagaiba beköltözni, ha nem zavarnak minket hagyjuk békén őket. A nagyüzemi mezőgazdaság sajnos nem tesz jót az európai poszméhállománynak, ami egyébként több száz fajtából áll, a rendszeres permetezés, és hatalmas monokultúrák, miatt nyugat Európában már több fajt kipusztítottak. A poszméheket megpróbálták már mézgyűjtésre is befogni, de úgy tűnik, a dongók áttelelési stratégiája nem kedvez a mézfelhalmozásnak. Nagyszerűen használhatóak viszont zöldségek beporzására, a paradicsom beporzását sokáig kézzel, vagy vibrátorral végezték, míg fel nem fedezték erre a feladatra a poszméheket.

poszméhtanya a kert végében
Ha reggel egy ledermedt poszméhre, vagy pöszörlégyre bukkanunk ne pusztítsuk el, várjuk meg amíg felmelegszik, és egy virágon fényképezzük le.